Úvod > Místní agenda 21 > Aktuality

Aktuality

Dne 7. 4. 2017 se v obecním domku v Jiříkově uskutečnila první ze série plánovaných přednášek. Tématem se stala prevence bolestí zad. Přednášku proslovila a praktickými radami doplnila vynikající lektorka, paní Ludmila Štěpánová, DiS., fyzioterapeutka, jež působí na Rehabilitačním oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod.

Další ze série přednášek z projektu Zdravá obec se konala 19. 5. 2017 v obecním domku v Jiříkově.

Přednášku o Lesním hospodářství, životním prostředí, jeho ochraně i o chodu Lesního družstva Chraňbož přednesl Aleš Kronovit, ředitel LD Chraňbož.

Přivezl s sebou i svého adjunkta, který pohovořil o Lesnické akademii v Trutnově, o svém vztahu k lesnictví a krajině a představil  i tradici troubení na lesní roh, jež doprovodil i praktickou ukázkou. V rámci této přednášky byl připometut i mezinárodní Den země.

Další z přednášek se zaměřila na zdravý životní styl a s ním spojenou prevenci civilizačních chorob.

Přednášku s názvem "Zdravý životní styl k radosti" a přednesla nutriční terapeutka Romana Hánělová z havlíčkobrodského InBody centra. Akce se konala v obecním domku v Jiříkově dne 12. 9. od 18:30.

Přednáškový cyklus tohoto roku uzavřela paní Ilona Loužecká, DiS. ze Senior Pointu v Havlíčkově Brodě. Hovořila o možnostech seniorů, místech pomoci a rady, i o  seniorské problematice jako takové. Představeno bylo i kontaktní místo pro seniory ve spádovém městě Havlíčkův Brod s názvem SeniorPoint. Senioři z celého regionu zde mohou nalézt nejen pestrou nabídku aktivit, nýbrž i cenné rady v nejrůznějších životních situacích.

Přednáška se uskutečnila dne 29. 9. 2017 od 17:00 v obecním domku v Jiříkově.

Celá série přednášek měla za cíl upozornit na témata související s udržitelným rozvojem společnosti, s otázkami, problémy i možnostmi, které se dnešní společnosti nabízejí a se kterými se potýká. Akcentována tak byla témata nejen z oblasti ochrany krajiny, nýbrž i prevence nemocí a civilizačních chorob (odkazující i na Národní strategii ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí - Zdraví 2020) i ze seniorské problematiky.

Rok 2019 a projekt Udržitelný rozvoj obce Kámen a jejích místních částí

První ze série aktivit tohoto projektu se stala přednáška pana Jaroslava Rychlého, aktivního ornitologa a ochranáře přírody. Specializuje se na chráněné rajinné oblasti na Habersku a právěj im věnoval i svou přednášku, kterou proslovil v obecním domku v Jiříkově dne 24. 4. 2019 od 17:30. Přednášku doplnil projekcí fotografií i svými postřehy a názory na aktuální stav přírody a na možností, jak současnou alarmující situaci řešit.

Další přednášky se uskuteční v září a v řijnu.

Aktivita zaměřená na děti, tedy dětský den se uskuteční dne 31. 8. 2019 v Jiříkově. Pro děti bude připravena série stanovišť s úkoly zaměřenými jak na zručnot a fyzickou zdatnost, tak i na kreativitu a myšlení. Tématem se stane požární ochrana, tolik aktuální v době sucha a klimatikcé změny.

Dětský den Jiříkov 2019 se uskutečnil v deklarovaném termínu. Program přilákal 66 dětí, pro něž byla připravena série stanovišť zaměřených nejen na fyzickou zdratnost a motoriku, nýbrž i na myšlení a kreativitu. Dětský den uzavřel léto, podzim pak dal prostor pro přednášku pana docenta Tomáše Háka z Centra pro otázky životního prostředí při Karlově univerzitě v Praze. Pan docent je zároveň lektorem doporučeným CENIA pro přednášky zaštítěné MA 21. Hovořil o tématu udržitelného rozvoje a jeho indikátorech.

Na podzim se pak konaly i výlovy rybníků se společným posezením. V Proseči se uskutečnil dne 5. 10. 2019, v Kameni pak 26. 10.

Projekt Udržitelný rozvoj obce Kámen a jejích místních částí tak byl za podpory Kraje Vysočina úspěšně zakončen do konce měsíce října.

8. 12. Květoslava

Zítra: Vratislav