V prvním prosincovém týdnu roku 2007 se jí stal stožár větrné elektrárny nedaleko hlavní spojnice na Havlíčkův Brod mezi městem Habry a obcí Kámen.
Tato dominanta celého západního Havlíčkobrodska se „nerodila“ zcela lehce. Stožár a vrtule se umísťovaly na místo několik dnů, a to hlavně kvůli nárazovému větru a dešti. Tubus přepravovalo několik dlouhých kamionových souprav, které byly přes noc zaparkovány od Haberského rybníka až k výjezdu na hlavní silnici.
Větrná elektrárna stojí na katastrálním území obce Kámen a má úctyhodnou výšku 105 metrů s vrtulí o poloměru 45 metrů. Pro její vztyčení byly použity dva jeřáby, jeden o výšce 120 metrů.
Ale nakonec se dílo podařilo, jak patrno z fotografií, a větrná elektrárna již více než tři měsíce dodává elektřinu do sítě. Její výkon činí 2 MW.
Jak je již v Českých zemích prastarým zvykem, (vlastně již od Přemyslovců) současná vlna výstavby větrných elektráren, nejen u nás, ale i v celé Evropské unii, rozděluje názorově lidi na minimálně dva i více názorových táborů. Pomiňme „notorické“ odmítače všeho nového a naopak „přitakáválky“ všemu módnímu a pokusme se shrnout fakta.
Spotřeba a poptávka po elektrické energii v celé Evropské unii má neustále stoupající tendenci. Klasické parní elektrárny spalující uhlí, plyn či ropné produkty budou za nemnoho desítek let tzv. „na suchu“ - dojde jim tedy palivo! S tím souhlasí dnes drtivá většina vědců. A alternativa spalovaní biomasy je u nás teprve „v plenkách“. V naší zemi je rovněž další budování vodních elektráren v podstatě skončené, vzhledem k nedostatku podzemních i srážkových vod.
O přednostech a nedostatcích jaderných elektráren již bylo popsáno mnoho papíru, a tak se nadále věnujme energii větrné. Jen větrné elektrárny nám nezajistí veškerou potřebu elektrické energie, ale jsou významnou alternativou a doplňkem těch „klasických“. K jejich přednostem patří: využívají větrnou energii, která je „zadarmo“ a neprodukují žádný odpad!
Po sice počátečních značných nákladech na jejich výstavbu dojde po čase k umoření investice a poté již „vydělávají“. A negativa: názor na „hyzdění“ krajiny a nebezpečí pro ptactvo je přinejmenším „zavádějící“. Což stejně ba i více neškodí v tomto směru dálková vedení vysokého napětí či „věže“ mobilních operátorů, radií a televizí? Ale na ty už jsme si za desetiletí jaksi zvykli…
Námitky na vysokou hlučnost a „vystřelování“ námrazy je dost sporné. Stožáry větrných elektráren se jednak nestaví v těsné blízkosti lidských sídel a při oteplování v posledních letech ve střední Evropě…, nechť si každý čtenář udělá na věc svůj úsudek.
Naší snahou bylo jen nastínit problematiku z různých úhlů pohledu a objektivně.
Obrátili jsme se s několika dotazy na starostu obce Kámen pana Václava Bártu, na jejímž katastrálním území je větrná elektrárna umístěna.
Můžete čtenářům sdělit, kolik celé dílo stálo a kdo je financoval?
Elektrárnu financovala společnost Wind Finance a.s. se sídlem v Brně. Elektrárna stála cca
80 mil. Kč.
A předpokládaná návratnost investice?
Návratnost investice bude cca 12 let.
Pro vaši obec z toho plynou jaké výhody?
Finanční příspěvek dle dohody s firmou Wind Finance a.s. Zastupitelstvo obce rozhodlo, že z těchto peněz v letošním roce bude dotováno občanům 100 Kč na odpadové hospodářství.